עו"ד אירית רייכמן – העליון לא הכיר בעילת תביעת נזיקין של בגידה וניאוף

17 במרץ, 2014

עורכת הדין אירית רייכמן מסבירה כי הלכה תקדימית נקבעה בחודש אוקטובר האחרון בבית המשפט העליון, בפסק דין שנתן. בפסק הדין, לא ניתן להכיר בעילת תביעה בנזיקין, בגלל בגידה וניאוף.

במקרה המתואר, נישאו שני חברים לשתי אחיות, ובדרך זו הפכו לגיסים. לאחר שנולדו ילדים לשני הזוגות, בילו המשפחות יחד. עם הזמן, אחת האחיות ובעלה של האחות השנייה ניהלו רומן שכלל יחסים אינטימיים.

האופי המיוחד של קשר הנישואין

אירית רייכמן

אירית רייכמן – יחס ביהמ"ש לבגידה וניאוף (תמונה: David Castillo Dominici)

אירית רייכמן מציינת כי כיום בלתי אפשרי להתעלם מהתמורות שנרשמו בעשורים האחרונים באורחות החיים של העולם המערבי, הנוגעות למוסד הנישואין ולאורחות החיים. הדבר מתבטא בשיעור עולה של בני זוג המתגרשים ובצמיחה של שיעור בני הזוג שמתנסים בבגידה.

על פי ביהמ"ש העליון, מסבירה אירית רייכמן, יש טעמים חזקים להימנע מכניסה למערכות יחסים זוגיות. מצב זה שולל הכרה בניאוף בתור עילה נזיקית או חוזית, בין בני הזוג או בינם לבין עצמם, וגם בין אחד מהם לבין צד שלישי. בנוסף, נקבע שהמחוקק ראה קשר נישואין ככזה הנושא אופי מיוחד ולכן שלל מבעוד מועד את עילת התביעה, שבה הבעל יכול לתבוע צד שלישי שקיים עם אשתו יחסים אינטימיים, בעוולה של גרם הפרת חוזה. לפי המחוקק, קשר הנישואין הוא מיוחד ולכן היחסים שנוצרים על ידי קשר זה לא נחשבים כחוזה.

המחוקק, שלל מראש את עילת התביעה של הנפגע כתוצאה מבגידת בן הזוג, שאם לא היה עושה כן, הבעל היה יכול לתבוע צד שלישי בגין קיום יחסים עם אשתו, וזאת בעוולת גרם הפרת חוזה.

על סכסוכים בין בני הזוג

המשפט לא מכיר בעוולת ניאוף ביחסים שבין בני הזוג לעצמם. השניים אמנם מתחייבים לקבל את האיסור אל ניאוף, אבל אין לייבא אותו למשפט. ביהמ"ש קבע שהדין הנזיקי הוא לא חרב שתלויה מעל מיטת בני הזוג, וכך עוולת הרשלנות שאינה נחבאת בין הסדינים ועלולה לרמוס את החיים האינטימיים של בני זוג.

אירית רייכמן מוסיפה כי ביהמ"ש העליון ציין שבניגוד לסכסוכים עסקיים, בסכסוכים בין בני זוג ישנם שיקולים רגשיים ולעתים ישנה התנהגות לא רציונלית. משום שבגידה וניאוף נמצאים מפעם לפעם ברקע של סכסוך גירושין, קל לחשוב שתביעות נזיקיות כמו זו רק ילבו את התבערה ביחסי בני הזוג ויהוו אמצעי לנקמה ולסחיטה.

זו הסיבה שבגללה המדיניות המשפטית שוללת את ההכרה בניאוף כעוולה נזיקית או עוולה חוזית בין בני זוג לעצמם, ובין בני זוג לצד שלישי. חשוב לזכור שזהו תחום הכולל רגשות רבים – וכפי שלבגידה בין בני זוג אין נפקות בשאלת השיתוף ברכוש או באיזון המשאבים, כך אין להחיל בסוגיות אלה עקרונות מדיני הנזיקין.

עורכת הדין אירית רייכמן – בעליו של משרד עורכי דין ונוטריון. התמחותה הנה בדיני משפחה ומעמד אישי.

גישור לגירושין | תגובות

לא ניתן להגיב לפוסט.

עמודים

מקצוע הגישור הפך בשנים האחרונות לתחום מבוקש, גם כתוספת לעריכת דין וגם כמקצוע לכל דבר. לכן, ישנו גם ביקוש רב לקורסים והסמכות בתחום, ורצון להשיג את ההסמכה הנדרשת.
עו"ד אירית רייכמן הינה חברה במרכז הגישור העולמי (World Mediation Centre), אשר מספק הדרכות אונליין, על כל תחומי הגישור. את הקורסים מעביר מר דניאל ארדמן.

רוצים להצטרף להדרכות אונליין בנושא גישור? צרו קשר עם עו"ד אירית רייכמן

חדש בבלוג

נושאי הבלוג

תגים