חמש שאלות ותשובות בנושא גישור

19 ביוני, 2011

על רקע תופעת הסחבת המתמשכת שהפכה למנת חלקם של כמעט כל בתי המשפט בישראל, הופך תחום הגישור לאלטרנטיבה ברת קיימא ליישוב סכסוכים. המדובר בהליך שעשוי לחסוך לבוחרים בו כסף וזמן רב, וזאת לצד עוגמת נפש רבה שעשוייה להיחסך כתוצאה מכך שהסכסוך כולו לא מתנהל בין כתלי בית המשפט על כל המשתמע מכך. במאמר שלפניכם נציג איפוא חמש שאלות ותשובות שעיקרן אפיק הגישור. אל תגידו שלא ידעתם.


מהם ההבדלים בין גישור לבוררות?

ההבדל העיקרי בין שני האפיקים הללו הוא שבניגוד להליך הבוררות המחייב, הליך הגישור אינו מחייב את הצדדים וניתן בכל שלב להפסיק את הליך הגישור. אשר על כן ברור כי התוצאה של הליך הגישור תהיה פשרה אשר תביא לידי ביטוי במידה זו או אחרת את האינטרסים של כלל הצדדים. במסגרת הליך הבוררות להבדיל, מחוייב הבורר לפסוק בין בעלי הדין.

מדוע תהליך הגישור משתלם מבחינה כספית?

פנייה למגשר איכותי ומקצועי תאפשר לכם לחסוך עשרות אלפי שקלים שיוקצו לחילופין להתדיינויות משפטיות מייגעות אשר עלולות להימשך תקופה ארוכה. במסגרת הליך הגישור, הן הצדדים והן המגשר יוצאים מתוך נקודת הנחה לפיה כל העוסקים במלאכה מבקשים לסיים את הפרשה על הצד הטוב ביותר מבלי לבזבז זמן יקר. בדרך כלל מדובר בין 5 ל-8 פגישות שבסופן הצדדים חותמים על הסכם אשר יובא לאישור בית המשפט. הרצון ההדדי להגיע לפשרה טובה בפרק זמן סביר הוא הוא זה אשר מנחה את הצדדים ומהווה נר לרגלם.

מדוע בכלל כדאי לפנות לגישור בדיני משפחה?

מעצם טבעם, כל ההליכים המשפטיים הסובבים את תחום דיני המשפחה נוגעים במישרין או בעקיפין בנושאים רגישים וסבוכים. זוהי בדיוק הסיבה לכך שככל שהדברים נוגעים למשפחתכם נכון יהיה להעדיף תחילה את מיצוי הליכי הגישור עד תומם. פנייה למגשר תאפשר לכם לסיים היטב את הפרק הבעייתי ביחסים שלכם מבלי להותיר מאחור משקעים בלתי פתורים.

בנוסף, אם בסכסוך בינכם מעורבים ילדים הרי שהפנייה לגישור מקבלת חשיבות גדולה עוד יותר שכן ניהולו של הליך משפטי מתמשך עלול להותיר צלקת גדולה בליבם של הילדים, ולהפכם לחלק בלתי נפרד מדיונים שבהם תישמע מסכת עלבונות ארוכה וצורמת. הליך הגישור לחילופין עשוי להתנהל בצורה הרבה יותר חיובית לאור העובדה שעצם הגעתם של הצדדים לישיבה – מצביעה על נכונותם להגיע לפשרה.

כיצד תדעו שכדאי דווקא לכם לפנות לגישור?

אם לעולם לא אהבתם מריבות מרות ואם תמיד העדפתם לחמוק מאור הזרקורים הרי שהפנייה לגישור תהיה מבחינתכם האופציה הטובה ביותר שכן בניגוד למקובל בין כתלי בית המשפט – כל הדברים הנאמרים בחדריהם של המגשרים – נשארים שם.

זאת ועוד, אם אתם חוששים מלאבד שליטה על המצב ודווקא מעדיפים להיות כל העת עם היד על הדופק בכל הנוגע לתוצאות ההליך – הרי שתעדיפו לפנות לגישור. חשוב לזכור כי כל תוצאה של הליך הגישור חייבת להיות מאושרת על ידי כל הצדדים המעורבים בסכסוך ועל כן הסיכוי כי תוצאה כלשהי תיכפה עליכם, בניגוד לנעשה בבית המשפט – שואף לאפס. נוסף לנימוקים הללו חשוב לציין גם את החסכון המשמעותי בכסף ובזמן אותו מאפשר לכם הליך הגישור.

כיצד תמצאו מגשר טוב?

ראשית המגשר שבחרתם לצורך סיום הליך גירושין בהסכם חשוב שיהיה עורך דין המומחה בתחום דיני המשפחה כמו כן , בטרם אתם מתחילים את הליך הגישור שוחחו עם המגשר כדי שתפנו לאדם המתאים ביותר מבחינתכם. מגשר טוב הוא אדם שיידע להיות לכם לאוזן קשבת ולא לבזבז את זמנכם בנאומים שהכין מבעוד מועד. המפתח לפתרון הסכסוך בהליך הגישור הוא היכולת למצוא את העמק השווה, את נקודת הפתיחה שעליה יוכלו הצדדים להסכים. ברגע שמסכימים על הנקודה הראשונה ממשיכים הלאה לנקודה הבאה ומתקדמים עד לרגע שבו הסכסוך הופך לנחלת העבר.
הקפידו לבחור מגשר מנוסה שהתעסק בעבר במקרים הדומים לזה שלכם. הניסיון הוא חיוני לאור העובדה כי רק מגשר שמכיר מקרוב את התחום ידע להציג בפניכם את כל התרחישים העומדים בפניכם כך שתבינו בדיוק מול אילו חלופות אתם מתמודדים.

לסיכום, בתי המשפט בישראל הכירו כבר לפני תקופה ארוכה בחיוניותו של הליך הגישור כאפיק אלטרנטיבי ליישוב סכסוכים. הסיבה לכך היא שהליך הגישור טומן בחובו אווירה טובה ואינטימית יותר שעשוייה להקל על סיומו של הסכסוך ברוח טובה. אז בפעם הבאה שבה אתם שוקלים לפנות לבית המשפט – תחשבו שוב – תחשבו על גישור.

גישור בגירושין, גישור גירושין, גישור לגירושין, גישור משפחתי | תגובות

לא ניתן להגיב לפוסט.

עמודים

מקצוע הגישור הפך בשנים האחרונות לתחום מבוקש, גם כתוספת לעריכת דין וגם כמקצוע לכל דבר. לכן, ישנו גם ביקוש רב לקורסים והסמכות בתחום, ורצון להשיג את ההסמכה הנדרשת.
עו"ד אירית רייכמן הינה חברה במרכז הגישור העולמי (World Mediation Centre), אשר מספק הדרכות אונליין, על כל תחומי הגישור. את הקורסים מעביר מר דניאל ארדמן.

רוצים להצטרף להדרכות אונליין בנושא גישור? צרו קשר עם עו"ד אירית רייכמן

חדש בבלוג

נושאי הבלוג

תגים